EPFL

EPFL

EPFL (Ecole Polytechnique Fédérale de Lausanne), Avrupa’nın önde gelen araştırma odaklı üniversitelerinden biri olarak 1853 yılında kurulmuştur. İsviçre’nin Lozan şehrinde bulunan EPFL, kendisini bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik (STEM) eğitiminde mükemmellik için önde gelen bir kurum olarak kurmuştur. QS 2024 Dünya Sıralaması verilerine göre 36. sırada yer almaktadır. Yıllar geçtikçe EPFL, ileri düzey araştırmaları, yenilikçiliği ve işbirlikçi kültürüyle ün kazanmış ve bu da onu dünya çapındaki öğrenciler ve araştırmacılar için en iyi seçim haline getirmiştir.

EPFL’nin araştırma mükemmelliğine olan bağlılığı, çok çeşitli araştırma laboratuvarları ve enstitülerinde açıkça görülmektedir. Tanınmış bilim insanları ve mühendislerden oluşan öğretim üyeleri, çeşitli disiplinlerde bilginin sınırlarını zorlayan bir entelektüel merak ortamını teşvik ederler. EPFL, dünya çapındaki diğer önde gelen kurumlarla ortaklıklar ve işbirlikleri sayesinde öğrencilere ve araştırmacılara, potansiyel gerçek dünya uygulamalarıyla çığır açan projeler üzerinde çalışmak için rakipsiz fırsatlar sunuyor.

Üniversitenin araştırmaları nanoteknoloji ve robot biliminden yenilenebilir enerji ve veri bilimine kadar çok çeşitli disiplinler arası konulara odaklanmaktadır. EPFL’nin etkili araştırmalara olan bağlılığı, acil küresel zorlukların üstesinden gelmeye olan bağlılığında örneklenmektedir. Örneğin, EPFL’nin laboratuvarları sağlık hizmetleri, sürdürülebilirlik ve bilgi bilimlerindeki gelişmelere katkıda bulunmaktadır. EPFL, disiplinler arası işbirliğini teşvik ederek araştırmacılarını geleneksel sınırların ötesinde düşünmeye ve karmaşık sorunlara yenilikçi çözümler bulmaya teşvik eder.

EPFL akademik mükemmelliğİ hedefleyen, en son teknolojiye sahip tesisleri ve altyapısıyla her geçen gün daha da güçlenmektedir. EPFL, ister özel laboratuvarlar, ister temiz odalar, isterse gelişmiş bilgi işlem kaynakları olsun, öğrencilerinin ve araştırmacılarının işlerini verimli bir şekilde yürütmeleri için birinci sınıf tesislere erişmelerini sağlar. Bunlara ek olarak, üniversitenin sektör liderleriyle olan stratejik ortaklıkları, öğrencilerin onları mezuniyet sonrasında başarılı kariyerlere hazırlayacak pratik beceriler ve anlayışlarla donatılmasını sağlar.

Üniversite, girişimciliği güçlü bir şekilde teşvik etmekte ve inovasyon parkı aracılığıyla startupların gelişimini desteklemektedir. Sayısız başarı öyküsüyle EPFL, en son araştırmaları gerçek dünya uygulamalarına dönüştüren ve bölgedeki ekonomik büyümeyi yönlendiren girişimci bir ekosistem yarattı. Öğrenciler ve araştırmacılar, girişimci bir zihniyet geliştirme ve fikirlerini etkili girişimlere dönüştürme yetkisine sahiptir.

EPFL kampüsü, dünyanın dört bir yanından parlak beyinlerin ilgisini çeken canlı bir topluluktur. 10.000’den fazla öğrenci, 6.000 araştırmacı ve personel ile kampüs, fikirlerin ve kültürlerin buluştuğu bir buluşma noktasıdır. EPFL, öğrencileri arasında topluluk duygusunu ve çok yönlü gelişimi teşvik eden kulüpler, sporlar ve kültürel etkinlikler de dahil olmak üzere çok sayıda ders dışı etkinlik sunmaktadır. Üstelik kampüs, ilham almak ve dengeli bir yaşam tarzı için ideal bir ortam yaratan Cenevre Gölü ve Alpler’in muhteşem manzaralarına sahiptir.

4 2

Üniversite, geçmişleri ne olursa olsun tüm öğrenciler ve araştırmacılar için fırsat eşitliğini teşvik etmeye kendini adamıştır. Her bireyin akademik ve profesyonel olarak gelişme fırsatına sahip olmasını sağlamak için çeşitli girişimler ve destek hizmetleri mevcuttur.

EPFL bilimsel araştırma, yenilik ve eğitim alanında lider bir kurumdur. Disiplinler arası araştırmaya, son teknolojiye sahip tesislere ve girişimci zihniyete odaklanması, EPFL’yi en ileri araştırma ve yenilik için küresel bir merkez olarak konumlandırmıştır. Akademik mükemmelliğe, etkili araştırmalara ve çeşitlilik içeren topluluğa olan bağlılığıyla EPFL, herkes için daha iyi bir geleceğe katkıda bulunarak en parlak beyinleri cezbetmeye ve yetiştirmeye devam ediyor.

Ünlü Mezunları

EPFL’den mezun olmuş birçok önemli yönetici, mühendis ve mucit bulunmaktadır.

 • Guy Berruyer(Sage Group‘un başkanı)
 • Mattia Binotto(Scuderia Ferrari‘nin teknik başkanı)
 • Aart de Geus (yönetim kurulu başkanı, Synopsys’in kurucusu ve CEO’su)
 • George de Mestral(elektrik mühendisi, Velcro‘nun muciti)
 • Eric Favre(Nespresso‘nun muciti)[13]
 • André Gorz(Avusturyalı-Frasnız filozof ve ekonomist)
 • Daniel Borel (Logitech‘in kurucu ortağı)
 • Franck Riboud (Danone CEO’su)
 • André Kudelski (Kudelski CEO’su)
 • Francesco Mondada (Robotik ve yapay zeka alanında İsviçreli mühendis)
 • Jean-Daniel Nicoud (Swiss bilgisayar bilim insanı)
 • Othman Benjelloun (Faslı iş insanı)
 • Daniel Brélaz (İsviçreli matematikçi, siyasetçi ve çevreci)
 • Stefan Kudelski (Sanayici, Nagra’nın muciti)
 • Luc Recordon (İsviçreli siyasetçi)
 • André Borschberg (İş insanı ve pilot, Solar Impulse projesinin kurucusu)
 • Jacques Dubochet(2017 Kimya alanında Nobel Ödülü kazananı)

  Formu Doldur, Seni Arayalım.

   Formu Doldur, Seni Arayalım.

    Formu Doldur, Seni Arayalım.

     Bilgi Almak İçin Formu Doldur, Seni Arayalım.