Groningen Üniversitesi

Groningen Üniversitesi

Groningen Üniversitesi, Hollanda’nın Groningen şehrinde bir devlet araştırma üniversitesidir. Üniversite 1614 yılında kurulmuştur ve Hollanda’nın en eski ikinci üniversitesidir. 11 fakülte, 6.100 çalışan, 120 den fazla ulus,130.000 mezundan oluşan üniversite bir çok konuda ilk 100 ün içinde anılır.

Üniversite, önde gelen bir araştırma üniversitesi olarak uluslararası bir üne sahiptir. Çeşitli seviyelerde çok geniş çaplı ve yüksek kaliteli İngilizce lisans ve master programlar sunmaktadır. Üniversitede verilen dereceler Hollanda Hükümeti tarafından akredite edilmiştir ve uluslararası olarak tanınmaktadır. Üniversitenin 400 yıllık zengin tarihi boyunca birçok yetenekli kişi mezun olmuştur. Ben Feringa (Kimya, 2016) ve Frits Zernike (Fizik, 1953) gibi Nobel Ödülü kazananlar da dahil olmak üzere kendi alanlarında öncü olan birçok kişi bu üniversiteden çıkmıştır.Groningen Üniversitesi’nde çok sayıda bölüm ve program bulunmaktadır. Üniversite 11 fakülte ve 9 yüksek okulda eğitim vermektedir. Üniversite, İngilizce ve Hollandaca olmak üzere iki dilde lisans ve yüksek lisans programları sunmaktadır.

Groningen Üniversitesi’nin sıralaması, farklı kuruluşlar tarafından yapılan değerlendirmelere göre değişiklik göstermektedir. Ancak genel olarak üniversite, dünyanın en iyi 100 üniversitesi arasında yer almaktadır.

Üniversite ayrıca Hollanda’da ilk 5 üniversite arasında yer almaktadır . Üniversitenin bazı bölümleri de kendi alanlarında yüksek sıralamalara sahiptir. Örneğin, üniversitenin ekonomi ve işletme bölümü dünyada 40. Sırada,tıp bölümü ise dünyada 23. sırada yer almaktadır.

Groningen Üniversitesi’ne başvurmak için öncelikle üniversitenin sunduğu programlardan birini seçmeniz gerekmektedir. Programların başvuru şartları ve süreçleri farklılık gösterebilir.

Genel olarak, üniversitenin lisans programlarına başvurmak için aşağıdaki şartları sağlamanız gerekmektedir:

 • 4 Yıllık Lise Diploması, varsa International Baccalaureate Diploması
 • Yüksek Not Ortalaması (MEB Diploma Puanı: 85+)
 • İngilizce Yeterlilik Belgesi (IELTS Academic, TOEFL, CAE, FCE  gibi yeterlilik sınavlarından alınan puan ile elde edilen İngilizce Yeterlilik Sertifikası)
 • Öğretim dilinin Hollandaca olduğu programlar için Hollandaca Yeterlilik Belgesi (NT2-II, VWO ‘Nederlands’, VWO ‘Staatsexamen Nederlands’, CNavT)

Groningen şehri, Hollanda’nın kuzeyindeki  bulunur ve en büyük kentidir. Şehir, Kuzey Denizi’ne ve Ems Irmağı’na bağlanan kanalların ve nehirlerin kesiştiği bir noktada kurulmuştur. Şehrin nüfusu yaklaşık 233.000’dir ve bunun yaklaşık yüzde 25’i öğrencidir

Groningen şehri, tarihi, kültürü, doğası ve öğrenci hayatıyla ünlü bir şehirdir. Şehirde ayrıca birçok müze, kilise, park, meydan ve anıt gibi gezilecek yerler vardır.

  Formu Doldur, Seni Arayalım.

   Formu Doldur, Seni Arayalım.

    Formu Doldur, Seni Arayalım.

     Bilgi Almak İçin Formu Doldur, Seni Arayalım.