Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT)

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT)

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT),  bilim, teknoloji ve mühendislik alanlarında dünyanın en iyi üniversitesi olarak kabul edilir. MIT, 1861 yılında kurulmuş ve 1865 yılında ilk öğrencilerini kabul etmiştir. MIT’nin sloganı Mens et Manus (Akıl ve El) dir. MIT’nin kampüsü, Cambridge, Massachusetts’in kalbinde yer alır ve dünyanın en yenilikçi öğrencilerinden ve fakültelerinden bazılarına ev sahipliği yapar. Disiplinlerarası çalışmalara ve işbirliğine vurgu yapan MIT, öğrencileri birbirlerinden öğrenmeye, ilgi alanlarını keşfetmeye ve gerçek dünya sorunlarını çözmek için birlikte çalışmaya teşvik eder. MIT kampüsü, Charles Nehri boyunca bir milden fazla uzanan bir şehir kampüsüdür. Kampüste 168 bina, 18 kütüphane, 12 müze ve galeri, 30 spor tesisi ve 10 yurt bulunmaktadır. Kampüsün mimarisi, modern ve geleneksel stilleri harmanlayan çeşitli yapılarla dikkat çekicidir. Kampüsün simgelerinden biri olan Büyük Kubbeyi görmeyi unutmayın.

MIT’de beş fakülte ve bir kolej olmak üzere toplam 34 akademik bölümden oluşmaktadır. Bu bölümler şunlardır:
 • Mimarlık ve Planlama Fakültesi: Mimarlık, Yayımcılık Bilim ve Sanatları, Kentleşme Bilimi ve Planlama
 • Mühendislik Fakültesi: Aeronotik ve Astronotik Mühendisliği, Biyolojik Mühendislik, Kimya Mühendisliği, İnşaat ve Çevre Mühendisliği, Elektrik Mühendisliği ve Bilgisayar Bilimi, Malzeme Bilimi ve Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Nükleer Bilim ve Mühendislik
 • Edebiyat, Sanat ve Sosyal Bilimler Fakültesi: Antropoloji, Ekonomi, Yabancı Diller ve Edebiyatlar, Tarih, Dilbilim ve Felsefe, Edebiyat Bölümü, Müzik ve Tiyatro Sanatları, Siyaset Bilimi, Yazma ve İnsani Çalışmalar Programı
 • Fen Fakültesi: Biyoloji, Beyin ve Bilişsel Bilimler, Kimya, Matematik, Fizik
 • Alfred P. Sloan İşletme Fakültesi: İşletme Yönetimi
 • Whitaker Sağlık Bilimleri ve Teknoloji Koleji: Sağlık Bilimleri ve Teknoloji

MIT’nin öğrenci yaşamı, hem akademik hem de sosyal açıdan zengin ve çeşitlidir. MIT’de öğrenciler, 500’den fazla öğrenci kulübü ve organizasyonu arasından seçim yapabilir, spor ve sanat etkinliklerine katılabilir, kampüs içinde veya dışında konaklayabilir . Boston şehrinin sunduğu kültürel ve tarihi imkanlardan yararlanabilir. MIT’de öğrenciler, aynı zamanda dünyanın en iyi akademisyenleriyle çalışma, araştırma yapma ve staj yapma fırsatı da bulurlar. MIT’nin öğrenci yaşamı, öğrencilerin hem kişisel hem de mesleki gelişimlerine katkıda bulunur. 

MIT burs olanakları, öğrencilerin finansal ihtiyaçlarına göre verilen çeşitli burslar ve yardımlardan oluşmaktadır. MIT’nin en yaygın mali yardım türü ‘’MIT Bursu’’dur. Bu bursu alan öğrencilerin geri ödeme yapması gerekmemektedir.  MIT bursları, lisans ve lisansüstü düzeydeki öğrencilere sunulmaktadır. Lisans öğrencilerinin yaklaşık %59’u MIT bursu almaktadır. 

MIT kabul oranı, okula girmenin ne kadar zor olduğunu gösteren bir istatistiktir. MIT, dünyanın en prestijli ve rekabetçi üniversitelerinden biridir ve her yıl binlerce başvuru alır. Ancak, sadece çok az sayıda öğrenci MIT’ye kabul edilmekte ve bu oran her geçen sene düşmektedir. Bu da MIT’ye girmenin giderek daha zor olduğu anlamına gelir.

MIT’ye kabul edilmek için öğrencilerin akademik olarak mükemmel olmaları ve okulun değerleri ve misyonuyla uyumlu olmaları gerekir. Başvuru süreci oldukça zorlayıcıdır ve öğrencilerin kendilerini iyi ifade etmeleri ve farklılıklarını ortaya koymaları gerekir.

  Formu Doldur, Seni Arayalım.

   Formu Doldur, Seni Arayalım.

    Formu Doldur, Seni Arayalım.

     Bilgi Almak İçin Formu Doldur, Seni Arayalım.