Amerika’nin En İyi Liseleri

Amerika’nin En İyi Liseleri

Princeton High School

Amerika’nin En İyi Liselerinden Princeton High School, New Jersey eyaletinde lise düzeyinde bir devlet okuludur. Lise, 1898 yılında Nassau Caddesi’nde Princeton Model Okulu’nun bir şubesi olarak kurulmuştur. Princeton High School,  9. sınıftan 12. sınıfa kadar öğrenci kabul etmektedir. AP derslerinin de olduğu farklı seviyelerde ve branşta 200 ders verilmektedir. Junior (11. sınıf) öğrenciler eğer lise derslerini başarılı bir şekilde tamamlamışlarsa, Princeton Üniversitesi’nden ders alabilmektedir. Okul, öğrencilerin akademik başarılarına odaklanırken birçok farklı seçenek sunmaktadır. Öğrenciler, müzik, tiyatro, sanat ve spor gibi birçok farklı alanda faaliyetlere katılma şansına sahiptir. Ayrıca okulda bir sanat galerisi bulunmakta ve burada yıl boyunca çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir. Gerek akademik programı gerek sanat dersleri ile ülkedeki prestijli birçok özel okulla yarışmaktadır. Tüm bu özellikleriyle Princeton High School, ABD’deki en iyi okullardan biri olarak kabul edilmektedir. Ayrıca okulda İspanyolca, Fransızca, Almanca, Çince ve Japonca gibi diller de öğretilmektedir.

Thomas Jefferson High School for Science and Technology

Thomas Jefferson High School for Science and Technology

Thomas Jefferson High School for Science and Technology (TJ), dünyanın en iyi eğitim sistemlerinden biri olan STEM’de Amerika’nın en başarılı liselerinden biridir. Virginia eyaletindeki mıknatıs liselerden biridir.

Amerikan eğitim sisteminde fırsat eşitliği yaratmak için 1960’lı yıllarda mıknatıs okulu eğitim modeli oluşturulmuştur. Farklı sosyo-ekonomik yapıya sahip olan çocuklar bu okullara gidebilmektedir. Türkiye’deki gibi ikamete dayalı öğrenci yerleştirme sistemi Amerika’da da uygulanmaktadır. Mıknatıs okullar ise ikamete dayalı değildir, farklı bölgelerden de öğrenci kabul ederler. Sayıları azdır ve öğrenci kabulünde oldukça seçicidirler. Günümüzde yetenekli ve çalışkan öğrencileri seçerler. Bu yüzden çok rağbet görürler. Virginia Eyaleti’nde lise düzeyinde 18 mıknatıs okul vardır. Thomas Jefferson bunlardan biridir ve NCSSS (Ulusal Orta Kademe STEM Okulları Konsorsiyomu)’nin kurucu üyesidir. NCSSS, matematik, bilim ve teknoloji ağırlıklı eğitim veren okulların oluşturduğu bir organizasyondur.  Thomas Jefferson, U.S. News & World Report dergisi tarafından 2021 ve 2022 yıllarında “En İyi ABD Liseleri” listesinde birinci seçilmiştir.

TJ, STEM eğitimi vermektedir. STEM (Science, Technology, Engineering, Mathematics); bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik odaklı zorlu bir akademik programdır. STEM bu dört disiplini birleştirerek gerçek dünyadan öğretim yöntemleri ile öğrencileri daha donanımlı olmasını amaçlayan bir programdır. Sınıfta proje tabanlı öğrenmeye odaklı disiplinlerarası bir yaklaşımdır. Okula 26 AP dersi, STEM konularını içeren 20 ileri düzey AP olmak üzere toplamda 46 AP dersi verilmektedir.

Thomas Jefferson Lisesi mezunları arasında alanlarında büyük başarılara imza atmış önemli isimler bulunmaktadır. Bunlar arasında Amerikalı siyasi danışman Yohannes Abraham, video oyunu tasarımcısı ve yazar Chris Avellone, bilgisayar bilimcisi ve girişimci Praveen Balakrishnan, şair ve yazar Sandra Beasley, moda tasarımcısı ve aktivist Bob Bland, yazar Ian Caldwell, teorik nörobiyolog, yazar ve girişimci Mark Changizi ve beyzbol yöneticisi Mike Elias bulunmaktadır.

Phillips Academy

Phillips Academy

Phillips Academy veya kısaca PA, Massachusetts eyaletinde bulunan en eski ve köklü özel okullardan biridir. Samuel Phillips Jr. tarafından 1778 yılında kurulmuştur. Gündüzlü ve yatılı eğitim vermektedir. 9-12. sınıflar ve mezuniyet sonrası müfredatı vardır. Üniversitelerin oluşturduğu Ivy League’in lise versiyonu olan TSAO (The Ten Schools Admission Organization) okullarından biridir. TSAO, Amerika’nın en iyi yatılı okullarının oluşturduğu bir organizasyondur.

Mezunları arasında Amerikan başkanları George H.W. Bush ve George W. Bush, John F. Kennedy Jr, yabancı devlet başkanları,  Kongre üyeleri, Nobel ödülü ve Onur Madalyası sahipleri yer almaktadır. Phillips Academy, öğrencilere Fransızca, İspanyolca, Almanca, Yunanca, Latince, Çince, Japonca ve Rusça gibi birçok yabancı dil dersi sunmaktadır. Ayrıca öğrenciler, futbol, basketbol, voleybol, yüzme, kros, tenis, buz hokeyi ve beyzbol gibi birçok spor dalıyla ilgilenebilirler. Sanata ilgi duyan öğrenciler de okul tarafından desteklenir ve resim, heykel, fotoğrafçılık, müzik, tiyatro ve dans gibi alanlarda düzenlenen kulüp ve etkinliklere katılma şansına sahiptirler.

Yurt dışında hangi lisenin sizin ihtiyaçlarınıza ve tercihlerinize en uygun olduğunu belirlemek ve daha fazla bilgi almak  için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

  Formu Doldur, Seni Arayalım.

   Formu Doldur, Seni Arayalım.

    Formu Doldur, Seni Arayalım.

     Bilgi Almak İçin Formu Doldur, Seni Arayalım.